čtvrtek 27. srpna 2015

V jiném světě

S každou další návštěvou některé z německy mluvících zemí jsem víc a víc přesvědčená, že tohle jsou končiny, kde bych ráda strávila život. Přestože jsou od Prahy relativně kousek, přijdou mi úplně jiné - v pozitivním smyslu. ((: Rozvádět, proč by se mi tyhle země líbily pro celý život, by bylo na déle, důvodů pro to je mnohem víc (a stěžejní kromě toho, co jmenuji v tomhle článku, jsou hlavně skvělé výzkumné ústavy a univerzity), v tomhle článku bych ale chtěla zmínit spíš to, co ve mně zatím zanechalo dojmy tentokrát.

První věc, která mě tady naprosto fascinuje, jsou Alpy a památky. Jakkoli v českých horách se mi taky dost líbí a ráda se tam vracím, jsou třeba slovenské Tatry někde úplně jinde a Alpy ještě diametrálně jinde. Co se památek týče, tam to tak jednoznačné není, protože to, že Praha je jedním z nejnádhernějších měst světa, je prostě fakt ((: , ale takové Drážďany, Vídeň nebo letos Salzburg ve mně nezanechaly dojem o nic menší. Až budu doma, určitě se ještě podělím o fotky odsud, opravdu to je zážitek. ((:

S památkami souvisí další věc, která možná vyzní trochu morbidně - vyloženě mě šokovalo, jak vypadají rakouské hřbitovy. Možná jsem jen měla štěstí na oblast a jinde je to taky zoufalé, ale co jsem viděla v místech, kde konkrétně jsem letos, tak naprosto všechny hroby až do posledního vypadaly tak, jak na českých hřbitovech vypadá maximálně těch pár nejhezčích.

Taková obrovská kapitola jsou lidé a jejich chování. Samozřejmě se ani zdaleka nedá tvrdit, že by všichni Rakušané byli dobří a všichni Češi špatní (a v žádném případě nechci, abych teď vyzněla nějak proti Čechům - je tady spousta skvělých lidí), na absolutního kreténa člověk narazí všude, stejně jako na absolutního anděla, ale přece jen s každou návštěvou Německa nebo Rakouska se ve mně utužuje pocit, že tady "na západě" je pravděpodobnost interakce s kreténem přece jen poněkud menší než v Česku. ((: Němci a Rakušané ve mně zanechali dojem mnohem slušnějších a ohleduplnějších lidí, což se projevuje v mnoha věcech - třeba pro člověka, který prožil celý život v Česku, je docela překvapující, že jakmile stojí na přechodu, berou řidiči v podstatě jako samozřejmost zastavit a pustit ho. ((: Lidé se tu na sebe mnohem víc usmívají, nedělá jim problém počkat a někoho pustit, mimo velká města je to samé "Hallo" a "Grüss Gott" věnované cizím lidem, prostě jen pro slušnost... Podobné je srovnání ČR vs. Rakousko i v úrovni obsluhy v restauracích nebo třeba u zaměstnanců hotelů. V ČR se najde spousta milého personálu a zároveň spousta personálu leda na pár facek, v Rakousku nebo Německu jsem na protivný personál nenarazila snad v životě. ((:

Co se lidí týče, musím zmínit ještě další věc, která mě vždycky hodně bavila. Poslední přibližně tři roky už gothic a metalové věci nosím spíš výjimečně, ale dřív jsem je nosila naprosto běžně denně, a vždycky říkalo naprosto všechno, jak když jsem v něčem takhle alternativním přijela do německého nebo rakouského města, bylo to místním vesměs úplně u zad a ani se na to nepodívali, a jediný, v kom to vzbuzovalo ohromnou pozornost, byla česká skupina, jejíž jsem byla součástí. ((: Ale uznávám, že tohle asi nemůžu Čechům až tak úplně vyčítat, přece jen v Německu a Rakousku jsou na subkultury o dost víc zvyklí - z celkem zřejmých důvodů. (:


Na hodně vysoké úrovni je tu také jídlo. Zaprvé zajímavá nabídka - třeba čerstvé lišky jsem v Praze nikde neviděla hodně dlouho. Zadruhé já osobně hodně oceňuji obrovskou nabídku bezmasých jídel - v každém obyčejném bufetu s hot dogy nabízí i veggie burgery, v každé restauraci si hodně vyhrají s tím nabídnout opravdu dobré a výživově hodnotné jídlo, které se obejde i bez flákoty... prostě to není ten český styl "smažák a hranolky, šopák a konec", ale jsou to opravdu věci, nad kterými se sbíhají sliny. Zatřetí, opět nevím, jestli jsem jen neměla štěstí, ale vaří tady naprosto neuvěřitelně, jen za posledních 24 hodin jsem měla jednu z nejlepších pizz, jaké jsem kdy jedla (a to jsem akorát den předtím měla "pizzu" ve Vyšším Brodě, která sice byla bohatě obložená, ale těsto měla jako langoš :D ), a bezkonkurenčně nejlepší čínu, jakou jsem kdy jedla. Opravdu si tady přijdu na své! :3

Na druhou stranu... třeba na české pivo to rakouské nemá ani ve snu! :)))