neděle 11. října 2015

První týden na Matfyzu

Přežila jsem to - a ještě si dokonce ani neříkám, jestli jsem byla při smyslech, když jsem si tam podávala přihlášku, ale ono to určitě přijde. Vlastně je to zatím mnohem jednodušší, než jsem očekávala... důležité tam ovšem je to slovo zatím - nemám iluze, že by to mohlo být bez problémů po celou dobu studia. (: Každopádně zatím jsem velmi spokojená, všichni přednášející a cvičící jsou super (ač samozřejmě některý víc a některý míň), a hlavně se mi líbí typ pohledu, jakým se Matfyz na matematické a logické problémy dívá. Myslím ale, že ještě víc se mi tam bude líbit, až ta náročnost půjde o něco výš. Mám prostě nějak masochisticky ráda, když mám věcí na práci tolik, že nevím, co dělat dřív. (:

Když to porovnám s gymplem, tak ač myslím, že jsem byla na hodně dobré škole a měla jsem opravdu štěstí na skvělé vyučující, MFF je přece jen ještě o nějaký ten level výš. Na druhou stranu dvě věci na střední škole oceňuji víc. Tou první je fakt, že jsem se nemusela nijak přesouvat a všechny předměty jsem měla v jedné budově, zatímco teď lítám mezi Karlovem, Karlínem, Malou Stranou, Trójou a Hostivaří, alias místy, která jsou od sebe mnohdy vzdálená skoro hodinu cesty. Největší sranda je, když tu hodinu cestování musím absolvovat třeba kvůli tělocviku, tedy předmětu absolutně nesouvisejícím s mým oborem. (: A další věc je ta, že zatímco na střední bylo končit v pět extrémně pozdě, teď mám jeden den do osmi a jeden do devíti a není to vlastně nijak divné. Ale samozřejmě jsou tohle naprosté detaily vedle toho, jak moc jsem si polepšila co do kvality výuky. (:

Kdybych měla popisovat, kolik přesně přednášek a cvičení z čeho jsem v který den měla a co se tam probíralo, byla by to dost nuda, tak vyzdvihnu pár těch snad aspoň trochu zajímavějších věcí:
  • Jeden z mých cvičících ve mně zanechal docela dost dojmů, ale detaily bych si radši nechala pro sebe. :D
  • Naprosto úžasný je docent Barto, kterého máme jako přednášejícího lingebry. Jen tak se nevidí, aby někdo na první přednášce mluvil také o tom, jaké nejčastější chyby studenti ve stylu studování dělají, a jak se to dá udělat líp. (:
  • Docent Barto strikes again. Řekl nám jednu krásnou věc (kterou ale pochopí jen ten, kdo se ve vysokoškolské matematice trochu orientuje, takže kdo se v matematice orientuje podobně jako já v zeměpise, může tenhle odstavec směle přeskočit) - že limita z lineární algebry, kde x se blíží 0, je matematická analýza. Perfektní. :)))
  • Můj rodilý mluvčí na angličtinu je nejpohodovější člověk, jakého jsem potkala za dlouhou dobu! :D
  • Docent Opic se pochlubil, že naposledy jeho čtyřmi semestry matematické analýzy ze 190 studentů prošlo 50. To potěší. :D
  • Očekávání, které jsem měla, když jsem šla na VŠ, bylo, že bude naprosté minimum testů a domácích úkolů. Realita je taková, že když nám cvičící sdělovali podmínky zápočtu, leckde jsme se dozvěděli, že budeme psát třeba deset testů a mít deset domácích úkolů, neboli budeme psát test a mít úkol prakticky na každém cvičení. I tenhle článek píšu v podstatě zpoza úkolů. No co, asi docela dobrá průprava na zkouškové. (:
  • Sympaticky nabité mám čtvrtky. Od 9 do 14:40 ve škole s matikou, pak rovnou do Ústavu termomechaniky, kde se konají další matematické orgie :D , a nakonec na 19:19 zpátky do školy na Malou Stranu na seminář s úplně nudným názvem Úvod do řešení problémů kombinatorických, matematických i jiných a naprosto nenudnou náplní. Tím, jakým způsobem je ten seminář vedený, je to spíš takový příjemný večerní relax než nějaká školní povinnost. (:
    (Ještě co se pokračování v Ústavu týče... pokračujeme opravdu nádherně. Ve vědě mám největší radost z toho, když se ukazuje, že něco má očividnou souvislost a obrovskou podobnost s něčím úplně jiným... a přesně to se teď děje. ^^ )
  • Jako tělocvik jsem si zvolila posilovnu. Se svými 53 kily při 173 centimetrech tam všem strašně ukážu! :D
 To by prozatím bylo asi tak akorát. Za pár hodin mi začíná další matfyzácký týden, tak snad se během něj nebudu ztrácet o nic víc než ten uplnulý. ((: